KUZULUK

Kuzuluk, Sakarya ili Akyazı ilçesine bağlı, Akyazının güneydoğusunda yer alan il merkezine 38 km., ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta bir yerleşim birimidir. 

Ekonomisi esas olarak tarıma bağlı fındık ve mısırdır. 1993 yılında oluşan sanayileşme ile kurulan fabrikalarla gelişme olmuş ve 1500 kişiye iş istihdamı sağlanmıştır. Beldede bulunan kaplıcalarda İhlas Holding yatırımda bulunmuş ve devremülk sistemi ile her yıl yaklaşık 120.000 turistin geldiği bir turizm merkezi haline gelmiştir. 

1997de nüfusu 5.800 iken, 2000de sanayileşme ve turizm nedeniyle 7.300lere çıkmıştır. Belde dört bir yanı ormanlar ve dağlarla çevrili bozulmamış tabiata sahiptir. 

Kuzuluk Madensuyu

Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk köyü yakınındadır. Kuzuluk kaynakları pek çok ve türlü sıcaklıklardadır. 70 dereceye kadar yükselir. Özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Suyun içeriğinde CO2nin serbest olarak bulunuşu içimini kolaylaştırır, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. 

Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk maden suyu yakınındadır. Sodyum sülfatli sulardır. Akyazı-Kuzuluk arasi 8 km, Adapazari-Kuzuluk arasi 37 kmdir. Mide, böbrek, karaciğer ve romatizmal hastalıklarda faydalıdır. Ayrıca cilt, egzama ve sedef hastalıklarında da faydalıdır. Sıcaklığı 37-80 derece arasındadır.